Gyermekgyógyászat
Gyermekgyógyászat / Gyermekbetegségek

Az epilepsziáról

Epilepszia – általános ismeretek

Az epilepszia kifejezés egy görög szóból származik, ami eredetileg azt jelenti, hogy megrohamozni, megragadni. Más szóval az epilepszia rohamokkal vagy görcsökkel járó betegséget jelent. A régebbi korokban sok téves nézet volt a köztudatban az epilepsziával, az epilepsziás beteggel kapcsolatban. A betegséget természetfeletti eredetűnek gondolták melyet a nagyroham ijesztő lefolyásával hoztak összefüggésbe.

Ez ma már a múlté, mégis még ma is sok ember fél kimondani az epilepszia szót. Az epilepszia az agyban zajló betegség, az idegsejtek kóros működése okozza. Epilepsziás roham esetén ugyanis az agyban kóros elektromos kisülések keletkeznek. Az epilepsziás roham az agy idegsejtjeiben egyszerre lejátszódó kisülések gyors sorozata. Nincs köze az elmebetegségekhez, és csak igen ritkán jár a szellemi képességek csökkenésével. A mai kórszerű gyógyszerek mellett jól kezelhető, gyógyítható megbetegedés. Mint minden betegségnek vannak jóindulatú, enyhébb és súlyosabb kimenetelű formái.

Az epilepsziás rohamok az élet bármely szakaszában jelentkezhetnek, de főként az első három évben vagy a serdülőkor táján fordul elő. Az epilepsziás rohamoknak számos különböző formája van. Az epilepsziás rohamokat "nagy" (generalizált), és "kis rohamokra" (parciális) rohamokra osztjuk. A "nagy roham" kifejezés egy enyhe lefolyású epilepszia tünete is lehet, míg súlyosabb lefolyású epilepsziák néha csak kis rohamok formájában nyilvánulnak meg.

Tovább a teljes cikkre>>

Gyorslinkek