Gyermekbetegségek

A táplálkozással kapcsolatos betegségek

2015.08.12.

A táplálékallergia, táplálékintolerancia egyre több embert érint. Napjainkban egyre nagyobb a kereslet a speciális táplálkozási igényeket kielégítő élelmiszerekre. Szinte nincs is olyan élelmiszerbolt, étterem, étel-házhozszállítással foglalkozó cég, ahol ne lehetne csökkentett cukortartalmú vagy cukor-, glutén-, tejfehérje- vagy éppen laktózmentes termékeket is kapni. Ez az érintettek nagy számát tekintve jelentős előrelépés. Ugyanakkor az itt vásárló, fogyasztó embereknek csak egy része küzd valóban táplálékallergiával és/vagy táplálékintoleranciával, sokan inkább csak egyfajta divatot követnek. De vajon mit is jelent a táplálékallergia és -intolerancia, mi a különbség a két állapot között?

Tovább >>

Tesiből felmentve?

2015.07.22.

2012 szeptemberétől az új köznevelési törvény értelmében az első, ötödik és kilencedik évfolyamokon felmenő rendszerben bevezették a mindennapos testnevelést. A felnövekvő nemzedéket elnézve a rendszeres, szervezett formában történő mozgás a gyermekek egészségét szolgálja – orvosként és szülőként is támogatnunk kell ezt a törekvést. Egyre több a túlsúlyos gyermek, és ennek az egészségügyre, társadalomra nézve is komoly következményei lehetnek. Árthat-e a testmozgás? Milyen esetekben kell testnevelés óráról felmentést kérni?


Tovább >>

Egész évben allergia?

2015.07.16.

Tavasztól őszig gyakoriak a szénanáthás panaszok tüsszögéssel, vizes orrfolyással, orrdugulással, köhögéssel és torokviszketéssel, melyhez gyakran szemviszketés, könnyezés, és kötőhártya gyulladás is társul. Egyre többen vannak azonban, akiket egész évben kínoznak hasonló tünetek, melyekhez nehézlégzés, csalánkiütés, bőrgyulladás, illetve ekcéma és emésztőszervi panaszok is társulhatnak.

Tovább >>

A gyermekkori ticről

2015.07.16.

A tic valamilyen formájával szinte minden nap találkozunk, mégis sok tévképzet él róla, ami nehezíti felismerését, elfogadását, kezelését. Ugyanakkor nagy gondot okoz a ticet mutató gyermek szülei, hozzátartozói, pedagógusai, társai számára. Ezért érdemes beszélni róla. Fiúkban gyakoribb rendellenességről van szó, de lányoknál is előfordul. Sokszor családi halmozódást mutat, de a pontos öröklésmenet nem ismert. 


Tovább >>

Mellkasi fájdalom gyermekkorban

2015.07.16.
Kisiskolások, kamaszok körében egyre gyakrabban jelentkező tünet a mellkasi fájdalom, mely hallatán a szülő is a szívéhez kap, és rögtön a legrosszabbra, akár szívinfarktusra gondol. A gyermeket a gyermekgyógyászatban nem tekintjük kis felnőttnek, így egészen másképp gondolunk a mellkasi fájdalomra. Bostonban egy gyermekkórház sürgősségi osztályán 10 évre visszamenően vizsgálták a mellkasi fájdalommal megjelenteket. Összesen 3700, hat évesnél idősebb gyermeket vontak be a kutatásba és mindössze az érintettek 1%-nál találtak szív eredetű eltérést.
Tovább >>

A fül-orr-gégész tanácsai a nyaralásra

2015.07.16.

Mindenki örül a nyárnak, végre itt a szabadság, a megszokott iskolai rendet felváltja a nyaralás, táborozás. Bár a felső légúti hurutos betegségek nyáron kevésbé fordulnak elő, gyermekeink néha ilyenkor is a fül orr-gégészeten kötnek ki, mert a vakáció is tartogathat kellemetlen meglepetéseket. 

Tovább >>

A laktózintolerancia

2015.07.16.

A mindennapi munka során az orvos egyre gyakrabban találkozik olyan újszülöttet vagy kiscsecsemőt karján tartó szülővel, aki aggódva lobogtatja a gyermeke laktóz intoleranciáját igazoló genetikai vizsgálat eredményét. A szülők általában nem maguk kérik a vizsgálatot, hanem bizonyos magán intézmények bónuszként végzik ezt el számukra, vagy minimális költséget felszámítva ígérnek fontos információt hasfájós csecsemőjük kivizsgálásához. Az igazság azonban az, hogy csecsemő- és kisdedkorban semmi információt nem ad ez a vizsgálat, csupán a szülőt ejti kétségbe egy számára értelmezhetetlen, rossz eredmény.

Tovább >>

Agyhártyagyulladás újszülöttkorban

2015.07.16.

Az újszülött még nagyon kevés információt tud adni egészségi állapotáról, ezért sok első gyerekes anyuka – néha feleslegesen is – aggódik, nem, vagy túl későn veszi észre, ha babája rosszul érzi magát, vagy beteg. Bár tény, hogy a kismama életét megkeseríti az aktuális rémtörténetek okozta – szerencsére többnyire ok nélküli – aggodalom, bizonyos betegségekre mégis fontos felhívni a figyelmet, mert életbevágó a gyors diagnózis és a mielőbbi kezelés. Ilyen az újszülöttkori B csoportú Streptococcusfertőzés is.

Tovább >>

Az inzulinrezisztencia

2015.07.16.

Mit is takar ez a manapság gyakran elhangzó kifejezés? Az inzulin egy hormon, melyet a hasnyálmirigy termel. Képletesen: „ő” a kulcs a zárhoz, hogy kinyíljon a csapóajtó, melyen keresztül a vérpályákban keringő cukor bemasírozhat a sejtekhez. Ez az elváltozás vezethet a 2-es típusú cukorbetegséghez, amely ma már egyre gyakrabban érinti a 18 év alattiakat is.

Tovább >>

A gerincferdülésről

2015.07.16.

Iskolai szűrővizsgálatok során gyakran elhangzik: „ A gyermeknek gerincferdülése van.” Sok szülő ennek hallatán a legrosszabbra gondol, de fontos tudni, hogy az esetek többségében kezelhető elváltozásról beszélünk. De mi is az a gerincferdülés, és mik a terápiás lehetőségek? Alábbi cikkünkben próbáljuk áttekinteni a legfontosabbakat, amit erről a betegségről tudni kell.

Tovább >>
Gyermekgyógyászat