Fertőző betegségek

Pöttyös betegségek

2015.07.16.

Sok fertőző betegség jelentkezhet gyermekkorban kiütéssel. Ezek közül a szigorú oltási rendnek, valamint a lakosság átoltottságának köszönhetően a kanyaróval és a rubeolával hazánkban már szinte nem is találkozunk. De így is marad számos „pöttyös” tünetekkel járó diagnosztizálandó betegség, ezekről nem árt a szülőnek is tudnia valamit.

Tovább >>

Agyhártyagyulladás újszülöttkorban

2015.07.16.

Az újszülött még nagyon kevés információt tud adni egészségi állapotáról, ezért sok első gyerekes anyuka – néha feleslegesen is – aggódik, nem, vagy túl későn veszi észre, ha babája rosszul érzi magát, vagy beteg. Bár tény, hogy a kismama életét megkeseríti az aktuális rémtörténetek okozta – szerencsére többnyire ok nélküli – aggodalom, bizonyos betegségekre mégis fontos felhívni a figyelmet, mert életbevágó a gyors diagnózis és a mielőbbi kezelés. Ilyen az újszülöttkori B csoportú Streptococcusfertőzés is.

Tovább >>

Szalmonella és társai

2015.07.16.
p> Míg a hűvös évszakok a légúti
betegségeknek kedveznek, a nyári melegben inkább a hasmenéses-hányós
fertőzésektől tartanak a kisgyermekes szülők. Különösen a Salmonellától félünk,
hiszen a csoportos megbetegedésekről szóló médiaküszöböt elérő hírek gyakran
szólnak kórházi kezelésről. Mikor kell orvoshoz fordulni, és mit tehetünk, hogy
elkerüljük az ilyen típusú fertőzéseket?/p>
Tovább >>

Kullancscsípés

2015.07.16.

Késő tavasztól, az ősz beálltáig a kullancsok sok izgalmat okozhatnak. Kár lenne azonban ezért száműzni az életünkből a természetben eltöltött órákat. Hogyan védekezhetünk ellenük és az általuk terjesztett kórokkal szemben?

Tovább >>

Szemgyulladás gyerekkorban

2015.07.16.

A gyerekek még kevésbé tudnak odafigyelni a szemük tisztaságára és épségére, ezért gyakoribbak náluk a gyulladásos szembetegségek. A kicsik által látogatott uszodák vagy a téli felső légúti fertőzések különösen kedveznek a gyulladásos szembetegségek kialakulásának.

Tovább >>

A kruppról

2015.07.16.

A krupp, a laryngitis subglottica általában enyhe felső légúti hurutos tünetek után hirtelen, heves tünetekkel, nehezített légzéssel járó betegség. A krupp, a hangszalagok alatti terület gyulladásának következtében kialakult duzzanat miatt létrejött rekedt, ugatásszerű köhögés. Ennek a duzzanatnak a fokozódása következtében akár fulladozás, fulladás is létrejöhet.

Tovább >>

Kötőhártya-gyulladás és árpa

2015.07.16.

Mi a kötőhártya-gyulladás lényege?

A kötőhártya-gyulladás – vagy más néven conjunctivitis – mind felnőtt, mind pedig gyermekkorban az egyik leggyakoribb szembetegség, mely a szemhéj és a szemgolyó külső rétegét alkotó áttetsző hártya gyulladásos elváltozása. A kiváltó okok között leggyakrabban bakteriális vagy vírusos

fertőzés, valamint allergiás reakció szerepelhet. A gyulladás kialakulásának hátterében újszülöttek esetében a még nem teljesen átjárható könnycsatorna is állhat. A gyulladás során a kötőhártya erei kitágulnak, ezért a szem fehérje pirossá válik.

Tovább >>

Mire érdemes odafigyelni a gyermekkori hasmenés és Szalmonella-fertőzés esetén?

2015.07.16.

Mit érdemes tudni a hasmenésekről általában? A gyermekkori hasmenések jelentős részét vírusos fertőzések okozzák. A gyakran hányással kezdődő betegségeket 1-2 nap elteltével követi a hasmenés, amely általában egy héten belül szűnik. A legtöbb esetben

szájon át végzett folyadékpótlással, vagy ún. rehidráló oldat alkalmazásával kisded- és gyermekkorban is otthon kezelhető betegségről van szó. A kezdeti időszakban érdemes odafigyelni arra, hogy a gyermeknek van –e rendszeresen vizelete, a hányás után kicsit várva kanalanként, kortyonként érdemes az elvesztett folyadékot pótolni, amely általában 50-100 ml, székletenként is hasonló mennyiség pótlása szükséges.

A pótlás formája lehet a már említett rehidráló oldat, vagy – ha azt a gyermek nem fogadja el – bármilyen, lehetőleg cukortartalmú folyadék. A mennyiség szempontjából irányadó, hogy egy 10 kg-os gyermek napi folyadékigénye 1 liter, egy 20 kg-os gyermek napi folyadékigénye 1,5 liter, ebbe leves, joghurt, kakaó stb. is beleszámolható, ezen felül székletenként, vagy hányásonként a fenti mennyiség beadása szükséges.


Tovább >>
Gyermekgyógyászat