Gyermekbetegségek

Arcüreggyulladás

2015.07.16.

A nátha megelőzése szinte lehetetlen közösségben élő gyermekek esetében, cseppfertőzés révén könnyen megbetegedhetnek. Az elhúzódó hurutos állapotok kezelése azonban akkor is gondos szülői figyelmet igényel, ha eleinte nem okoznak komoly panaszokat, mert középfül-, arcüreg- vagy homloküreg gyulladást okozhatnak. Ezeknek pedig súlyos szövődményei is lehetnek, ha elhanyagoljuk a kezelést.

Tovább >>

Megint fáj... A gyermekkori krónikus fájdalom

2015.07.16.

Az orvoshoz forduló gyermekek egyik gyakori panasza a fájdalom. A torokfájáson kívül a leggyakoribb tünet a fejfájás és a hasfájás, amely kisiskolás korban a gyermekek 20%-ánál hetente jelentkezik. Legtöbbször a panaszok spontán szűnnek, vagy a kiváltó ok gyógyulásával elmúlnak. Néhány esetben azonban a fájdalom tovább, sokszor hónapokig fennmarad, és a gyermeket, testvéreket, szülőket és tágabb környezetet is bevonva a mindennapi életet felborító, folytonos aggodalom és orvoshoz járás tárgyát képező betegség alakul ki. Az ilyen, legalább három hónapja fennálló fájdalmat nevezzük krónikusnak. 

Tovább >>

Éjszakai „balesetek”

2015.07.16.

Sok szülő nem szeret beszélni róla, hogy iskolába készülő vagy kisiskolás gyermeke éjszakánként bepisil, pedig az éjjeli ágybavizelés a harmadik leggyakoribb gyermekbetegség. A nedves lepedő miatt szégyenérzet tölti el a gyereket is (ennek sokszor épp a szülő az okozója), és a „balesettől”, főként annak napvilágra kerülésétől való félelem meghiúsít sok tartalmas „ottalvós” programot, iskolakirándulást, táborozást. Már csak emiatt is érdemes orvosi segítséget kérni, de az ágybavizelés 6 éves korban már mindenképpen indokolja a kivizsgálást.

Tovább >>

Húgyúti fertőzések gyermekkorban

2015.07.16.

Gyermekkorban a húgyúti fertőzések a légúti fertőzések után a második leggyakoribb bakteriális fertőzéstípusnak számítanak. Az orvoshoz forduló lázas gyermekek akár 7-10%-a is húgyúti fertőzésben szenvedhet. A nem megfelelően kezelt esetekben szövődményként vesehegesedés, magas vérnyomás, krónikus vesebetegség alakulhat ki. 


Tovább >>

A vakbélgyulladás mumusa

2015.07.16.

A köznapi nyelven vakbélgyulladásként ismert betegség – bár kezelése rutinműtétnek tűnhet –, felismerésének nehézsége miatt mégis az aggódó szülők réme. A heveny féregnyúlvány-gyulladás ugyanis sürgős sebészeti beavatkozást igénylő kórkép, amely megfelelő, időben történő beavatkozás nélkül napjainkban is súlyos szövődményeket okozhat. Ezért fontos a tüneteket időben észlelni és orvoshoz fordulni.

Tovább >>

Gyermekkori magas vérnyomás

2015.07.16.

A gyermekkori magas vérnyomás ma már nem tekinthető ritka betegségnek, mivel a túlsúly és az ehhez kapcsolódó metabolikus változások, valamint a magas vérnyomás a gyermeklakosság akár 10–18 százalékát is érintheti. Meg kell különböztetnünk azt a magas vérnyomást, ami csecsemő és kisgyermekkorban jelentkezik, a későbbi iskolás, illetve kamaszkorban előforduló magas vérnyomástól.

Tovább >>

A leggyakoribb lázas betegségek

2015.07.16.

A hűvös, téli időszakban különösen gyakoriak a különböző megbetegedések, amelyek az ünnepi időszakban sem kímélnek. A kis betegeknek nagy csalódás, ha a várva várt ünnepet betegség árnyékolja, ilyenkor még nagyobb szüksége van a család szeretetére, odafigyelésére. Szakszerű gondoskodással elkerülhetjük, hogy a karácsonyt mégse egy ügyeleti váróteremben, vagy éppen kórházban töltsük, hanem otthon ünnepelhessük.

Tovább >>

Mikor kell kivenni a mandulákat?

2015.07.16.

A hűvösebb őszi időjárással sok kisgyermekes családba beköszöntenek a köhögős, náthás novemberi napok-hetek, sőt néha hónapok. A felső légúti fertőzések ilyenkor a leggyakoribb megbetegedések, és kivizsgáláskor gyakran fölmerül az orrmandula- és torokmandula műtét lehetősége.

Tovább >>

Hallásproblémák gyermekkorban

2015.07.16.

A hallás a legelső kapcsolatunk a külvilággal, jelentős részben erre épül a későbbi tájékozódás, beszédtanulás. Fontos tehát már a legkorábbi életszakaszokban figyelni arra, jól hall-e a gyermekünk.

Tovább >>

Ortopédiai problémák gyermekkorban

2015.07.16.

A mozgás a gyerekkor egyik legnagyobb élménye, és lábaink egészségére egész életünkben nagy szükségünk van. Sok ortopédiai elváltozás gyerekkorban alakul ki, és bizony türelmetlenségünkkel vagy rossz cipőválasztásunkkal magunk is előidézhetjük gyermekeink későbbi panaszait. Ha pedig odafigyelünk, korrigálhatjuk az elváltozásokat.

Tovább >>
Gyermekgyógyászat