Arcüreggyulladás

A nátha megelőzése szinte lehetetlen közösségben élő gyermekek esetében, cseppfertőzés révén könnyen megbetegedhetnek. Az elhúzódó hurutos állapotok kezelése azonban akkor is gondos szülői figyelmet igényel, ha eleinte nem okoznak komoly panaszokat, mert középfül-, arcüreg- vagy homloküreg gyulladást okozhatnak. Ezeknek pedig súlyos szövődményei is lehetnek, ha elhanyagoljuk a kezelést.

Az orrmelléküregek belsejét csillószőrös hengerhám borítja, az ott termelődő nyákot a csillószőrök mozgása a kivezető nyílás felé mozgatja, így biztosítja az üreg légtartalmának folyamatos fennmaradását.  A már csecsemőkorban is fellépő felső légúti hurutos betegségek fokozott váladék-termeléssel járnak és ezeknek a kicsiny üregeknek a nyálkahártya- megvastagodása az üregek kivezető nyílásait beszűkíti és lezárhatja, a váladék kiürülését is megnehezítve. Különböző baktériumok elszaporodása az orrüreg nyálkahártyáján a kezdetben savós, majd nyákos váladékot, végül sűrű, gennyes orrfolyást eredményez, utóbbi az arcüregekben felhalmozódva arcüreggyulladást, rostasejtgyulladást okozhat. Az orrüregi váladék felszaporodásában az orrmandulának gyulladása, megnagyobbodása is közrejátszik. A gyulladást elsősorban vírusok okozzák, a gyulladt nyálkahártyán aztán a baktériumok megtapadnak és gennyes gyulladást hoznak létre.


Figyelmeztető tünetek

Az alábbi tünetek észlelésekor fontos a gyermek fülészeti vizsgálata is: 

  • A garatképletek vérbőek, látható a hátsó garatfalon lecsorgó váladék.
  • Az orrjáratokban gennyes váladék van.
  • Köhögéskor a gyermek nyákos gennyes váladékot köhög fel.

A gyermekkori arcüreggyulladás tünete nem csak az arcfájdalom lehet, hanem a köhögés, mely elsősorban lefekvéskor jelentkezik, kezdetben száraz, majd hurutossá, mind produktívabbá válik. Oka a hátsó garatfal gyulladása, ekkor még csak kínzó, „száraz” a köhögés, kis folyadék ivására enyhül, majd a lecsorgó gennyes váladék, mely a gégén keresztül a légcsőbe, hörgőkbe is juthat, kiváltja a hurutos köhögést. Az így kialakult tünetegyüttest sinobronchitisnek hívjuk. Az orrgaratba jutott váladék a fülkürt szájadékához érve kezdetben savós középfülgyulladást, következményes vezetéses halláscsökkenést, majd gennyes középfülgyulladást, (sinuotitis) okozhat. A főleg lefekvéskor, de könnyebb fizikai megterheléskor is köhögő, tompa hallásról panaszkodó gyermeknél gondolni kell az arcüregek gyulladására. Ehhez járulhat a gyermek levertsége, rossz közérzete, étvágytalansága, hiszen a váladék a gyomorba is lejuthat. A bronchitis kezelésében a gyermekorvosé a vezető szerep, arcüreg- és középfülgyulladásnál pedig a fül-orr-gégészé. A gyermekkorban a homloküregek még fejletlenek, így a homloküreg-gyulladások száma is csekély, de gyulladása rejtve maradhat, csak a kínzó fejfájás hívja fel rá a figyelmet. Ennek kimutatására is CT szükséges.


Hogyan kezeljük?

Az arcüreg gyulladásának diagnózisát az orrmelléküreg rtg. felvétel igazolja. A pontos diagnózis felállításához csökkentett dózisú computeres tomográfia (CT) vizsgálat szükséges, szövődmények esetén pedig kötelező.  Szövődménymentes esetekben továbbra is a konzervatív kezelés javasolt, amit a szülők is el tudnak végezni. Nagyon fontos az arc kíméletes melegítése, ezt infravörös lámpával a legcélszerűbb végezni, naponta háromszor 8-10 perces időtartammal, a gyermek szemeit védve sötét napszemüveggel, a figyelmét pedig  egy mese felolvasásával lekötve. A csak elalváskor végzett arcmelegítés véleményem szerint ritkán elegendő. Az orrváladék csökkentésére antibiotikum tartalmú orrcseppek használnak, a váladék sűrűségének csökkentésére váladékoldók adandók. Antibiotikum adására szájon át, lehetőség szerint célzottan, a torok-, vagy orrváladék bakteriológiai tenyésztésének eredménye alapján kerüljön sor. A kiszáradt légutakba kerülő levegő párásítására párologtató készülékeket lehet használni, a párát célszerű Salvus víz párologtatásával előállítani.

Szövődményes esetekben, magas láz, emelkedett vörösvértest süllyedés, esetleg szeptikus állapot jöhet létre, ilyenkor az aktív fül-orr-gégészeti beavatkozás nem tűr halasztást. A korábban rutinszerűen végzett arcüreg mosásokat háttérbe szorította a modern műtéti technika, az endoszkópos orr- és melléküreg műtét.(FESS) Az antibiotikum adását kórházi körülmények között kezdetben vénán keresztül beadott injekcióval kezdjük, ha lehetséges – a kórokozók izolálása után – célzottan. 

Dr. Réti Csaba gyermekgyógyász, fül-orr-gégész

Bethesda Gyermekkórház

Gyermekgyógyászat