Mikor kell kivenni a mandulákat?

A hűvösebb őszi időjárással sok kisgyermekes családba beköszöntenek a köhögős, náthás novemberi napok-hetek, sőt néha hónapok. A felső légúti fertőzések ilyenkor a leggyakoribb megbetegedések, és kivizsgáláskor gyakran fölmerül az orrmandula- és torokmandula műtét lehetősége.


Kétféle mandula

A szájon és orron át bekerülő kórokozók elleni védelemben nagy szerepet játszik az ún. Waldeyer-féle lymphatikus gyűrű, melynek részét képezi az orrgarat üregben található orrmandula (vegetatio adenoides), valamint a torokban az elülső és a hátsó garatív között elhelyezkedő torokmandula (tonsilla palatina). Míg az orrmandula a nyirokelemek halmazából áll és határai nem különülnek el élesen a környezettől, a torokmandula egy nyirokcsomónak megfelelő képlet Ezeknek a szerveknek nagy szerepük van a T-lymphocyták képzésében, a szekretoros immunglobulinok termelésében, de ismétlődő fertőzések során megnagyobbodhatnak, és kóros tüneteket okozhatnak, aktuális gyulladás nélkül is. Ez elsősorban az orrmandula esetében fordul elő.


Nátha, horkolás, fájdalom…

A mandulák megnövekedésének többféle kóros következménye lehet. Az orrmandula megnagyobbodása az orrgarat üregét kitöltve akadályozhatja az orrlégzést, a fülkürt  bemenetének szűkülése a dobüreg légtartalmának csökkenésével, savó fölhalmozódásával jár, és ez vezetéses halláscsökkenést, a fertőzések fülkürtön át terjedésével pedig gennyes középfülgyulladást okoz. Az orrüreg felé terjedve a hátsó orrjáratok szűkítésével, extrém esetben lezárásával súlyos orrlégzési zavart, az orrváladék pangásával orrmelléküreg gyulladást okoz. Az ilyen gyermekek nyugtalanul, horkolva alszanak, fáradtan ébrednek, étvágytalanná válnak, a gyulladások következtében gyakoriak náluk az olyan felső légúti fertőzések, mint a hörghurut, sőt a tüdőgyulladás. Elhanyagolt esetekben jellegzetes, úgynevezett adenoidos arc (elbambuló tekintet) alakul ki. A megoldás az orrmandula eltávolítása, amely azonban túl korán, egyéves kor alatt nem ajánlott.

Műtét javasolt visszatérő és elhúzódó gennyes középfülgyulladások, arcüreggyulladások, hörghurutok, vezetéses halláscsökkenés esetében, de ezeket a betegségeket előzetesen gyógyszerrel kell kezelni, műtétre csak negatív fizikális statusban, jó laboratóriumi leletekkel rendelkező gyermekek esetében kerülhet sor. (Vérzékenyég esetében a műtétet csak a hematológus szakorvos engedélyével szabad elvégezni.)

 A mindenki által látható torokmandulák gyulladását nagyon gyakran, még a laikusok is észlelik. A gyulladások után a mandulák megnagyobbodása sokáig fennáll, a nyaki nyirokcsomók duzzanatával együtt. Ez önmagában még nem ok a mandulák eltávolítására.  Azonban, ha tüszős, gennyes mandulagyulladások ismétlődnek szinte szünet nélkül, az már a műtét szükségességét felveti.


Jut is, marad is

Az orrmandula tökéletesen nem távolítható el, mindig marad nyirokszövet az orrgaratban, ami az orrmandula újabb megnagyobbodásával és az ezt kísérő tünetekkel járhat. Ez annál gyakoribb, minél fiatalabb életkorban történt a műtét.

Mára változás történt a műtéti megoldás szükségességének megítélésében. Az életkor nagyon fontos, hat év alatti gyermekek esetében csak szigorú indikációk alapján végzik, de mindenképpen ajánlott betartani a legalább négy éves életkort. Újabban, ha a mandulák megnagyobbodása az ok, mert légzési, evési, alvási nehézségeket, úgynevezett alvási apnoét okoz, a mandulák felezését javasolják. Ezzel megmarad a manduláknak a fertőzések kivédésében betöltött funkciója.

Mindenképpen műteni kell:

  • ha a bizonyítottan gennyes mandulagyulladások a mandulák megjelenésében is láthatók, kötötté, kráteressé válnak, a gyermek a gyulladások közötti időszakban sem teljesen egészséges,
  • ha úgynevezett gócot képez a mandulagyulladás, a gyulladásokkal egy időben vagy azokat követve kialakulnak más betegségek, mint vesegyulladás, ízületi gyulladás, szívbelhártya- és szívizomgyulladás,
  • ha a mandulagyulladás a környezetre terjedve mandula körüli tályogot okozhat, mely sebészileg sürgősen megoldandó, a mandula pedig a gyulladás gyógyulása után hat héttel eltávolítandó.

Műtét után

A műtét után is még felléphet vérzés, ezért a gyermekek a műtét napján nem adhatók haza. A műtét után a beteg 8-10 napig kíméletre szorul, a forró, fűszeres, nehezen rágható ételek kerülendők. Közösségbe csak a fül- orr- gégészeti kontroll után vihetők a gyerekek. A kímélő életmeód két hétig fenntartandó, a fájdalom csillapítása az első 3-4 napban rendszeresen szükséges, de még a 8-10. napon is szükségessé válhat az esetenkénti fájdalomcsillapítás. Figyelni kell, nincs-e a gyermeknek véres köpete, az orrmandula eltávolítása esetében az orrvérzés is figyelmeztető. Ezekben az esetekben a gyermek sürgős ellátása szükséges, vigyük el az ügyeletes gyermekgégészeti osztályra, akár a mentőszolgálat igénybe vételével is.

Dr. Réti Csaba

Bethesda Gyermekkórház

Gyermekgyógyászat