Első napok – Újszülöttgondozás
A kórházból való hazaérkezés egy bensőséges pillanat a család életében. Végre együtt vannak mind, háborítatlanul! Az anya megkönnyebbül, hogy végre maguk mögött hagyták a kórházat. Ugyanakkor kezdetét veszi egy új életforma, ahol a szülők felelősséggel tartoznak gyermekükért. Ekkor szembesülnek azzal, hogy ez mostantól mindig így lesz: van egy gyermekük, akiről gondoskodni kell, mindig, minden körülmények között. A felelősség súlya és a hormonális változások sokszor hangulati ingadozást okoznak. Aztán sírni kezd kisbabája, mely hangra felülkerekedik az ösztön, hogy megetesse, tisztába tegye, szeresse őt.
A családban élő nagyszülők, nagynénik, testvérek sokat segíthetnek az ellátásban, bár a szemlélet nagyon sokat változott az elmúlt időszakban az újszülött- és csecsemőellátás számos területén. Újszülöttkornak a megszületéstől a kisbaba 6 hetes koráig tartó időszakot nevezzük.
Az újszülött testi jellegzetességei
A kisbaba külső megjelenése jellegzetes. A testéhez képest nagy a feje, így sok hőt is tud veszíteni, mivel nagy a felület. A koponyacsontok a szülés során elmozdulhattak, sokszor még napokig, hetekig érezni az egyenetlenséget. A nagykutacs a fej tetején jól kitapintható, körülbelül 1 éves korra összenő, elcsontosodik. Tapintása a folyadékháztartásról, csontosodásról és esetleges kórfolyamatokról szolgál információval. Néha a kiskutacs is nyitva van, melyet a koponyacsont hátsó, középső részén lehet tapintani. Ez egy újszülöttnél teljesen normális.
A kisbaba születése után szemcseppet kap szemébe, hogy az esetleges fertőzéseket megelőzzék. Ennek ellenére hetekig váladékos lehet. Ilyenkor tiszta, felforralt és lehűtött vízbe mártott steril vattával lehet a szemeket tisztítani úgy, hogy egy vattapamacsot csak egy szemre és egyszer használunk. A kamillatea allergizáló hatása miatt nem javasolt, viszont néhány csepp lefejt anyatej szembe cseppentése jótékony hatású. Ha nem múlik a váladékozás, orvoshoz kell fordulni, aki szemcseppet ír fel rá. Az orrban megjelenő fehéres váladék általában a visszabukott anyatej, mely beszáradt. Ezt a kicsi kitüsszenti. Néhány kisbabánál előfordul, hogy lenő a nyelve, ilyenkor a nyelvféket felvágják. Ez újszülöttkorban egy szinte vérzés nélkül lezajló beavatkozás, hogy a szopizás és később a beszéd ne szenvedjen zavart. Gyakori probléma a szájpenész, melyet egy gombafaj elszaporodása okoz. Úgy lehet megkülönböztetni a visszabukott anyatejtől, hogy egy tiszta textilpelenkával benyúlunk a kicsi szájába és kitöröljük. Ha nem lehet eltávolítani, akkor feltehetően szájpenész. Kezelésére borax-glicerint, köznapi nevén rózsamézet alkalmazunk, melyet patikában lehet beszerezni.
Az újszülött törzsére jellemző, hogy nagy pocakja és szűk válla van. Emlői még duzzadtak lehetnek, néha váladékoznak a hormonok miatt.
A hasa közepén levő köldökcsonk egy misztikus terület. A szülők általában félnek a tisztításától, nehogy kárt tegyenek a kisbabában. A fertőzés megelőzése, valamint a csonk mihamarabbi leszáradása szempontjából fontos, hogy naponta legalább háromszor jól ki legyen törölve. Erre a legalkalmasabb a 70%-os alkohol és egy fültisztító pálcika, mert ezzel lehet a megbújó területeket is alaposan takarítani. Néhány napos, hetes korban a köldökcsonk leválik, alapját addig kell tisztítani, míg váladékozik.
Az újszülöttek testtartása kezdetben a magzatéhoz hasonló. Végtagjai behajlítva, kezei ökölben vannak. Ha kiegyenesítjük, visszahúzza. A gondozási műveletek során összevissza kalimpál a végtagjaival.
A szülők nagyon gyorsan megtanulják, hogy a kisbaba pisil, ha nincs rajta ruha, vagy mindig etetés után kakil be. Ezek bizonyos reflexeknek tudhatók be, melyeket később megtanulnak szabályozni.
Az első hetek feladatai
Az első hetekben a mindennapokat a táplálás, a fürdetés, a bőrápolás és a síró újszülött megnyugtatása teszik ki. Az igény szerinti szoptatás nem mindig teszi lehetővé a szigorú napirend kialakítását. Mindenesetre érdemes beiktatni olyan momentumokat, melyek a napirend alapjai lehetnek. Például a séta, levegőzés. Abban a kérdésben, hogy mikortól lehet az újszülöttet levegőre vinni, nagy egyéni különbségek mutatkoznak még szakemberek között is. A nyári babákat már 10 napos, a télieket akár csak 3 hetes koruk után, de ez függ a kisbabától, a támogató szakember és a családtagok véleményétől is. Nagyon nagy melegben, vagy szeles, jeges időben ne vigyük ki az újszülöttet. A nagy közösségi színterek, például plázák, bevásárlóközpontok látogatásával pedig legjobb, ha megvárjuk az első védőoltások beadását.
A napirend másik szilárd pontja a fürdetés. A gyerekek hamar megtanulják, hogy a finom, meleg fürdő az alvás bevezetője, a nap lezárása. A fürdetéshez, bőrápoláshoz rengetegféle termék áll rendelkezésre, de az újszülöttek ápolásához legtöbben a gyermekorvos által felírt, úgynevezett patikai popsikenőcsöt és fürdetőkrémet használják. A fürdetőkrém legjobb alkalmazási módja, ha a kiskád szélére nyomunk belőle egy 5-6 cm-es csíkot, majd a baba vizes testére kenjük. Hajas fejbőrre is alkalmazható. Popsikenőcsöt minden pelenkázásnál, a megtisztított bőrön kell alkalmazni.
Az, hogy hol helyezzük el az újszülöttet, a család igényén múlik. Az anyák általában úgy érzik biztonságosnak, ha velük egy szobában alszik. Ez kényelmesebbé teszi az ellátást, hiszen az első időszakban éjszaka is gyakran ébrednek. Az éjszakai tisztázást és etetést csendesen, gyenge lámpafényben végezzük, ezzel is jelezvén, hogy ez nem a játék ideje. A napközbeni gondozási tevékenységeket pedig kísérjük mindig beszéddel, mosollyal. Nagyon fontos, hogy mindig biztos kézzel fogjuk meg a gyermeket. A fejét mindig meg kell támasztani, akkor is, amikor már nagyobb, és szépen tartja magát. Mivel még könnyen elfáradnak, ilyenkor hirtelen mozdulattal tudják magukat hátravetni.
Mivel az újszülöttek szervezete még másként működik, mint a felnőtteké, speciális vitaminokra is szükségük van. Már a kórházban kapnak K-vitamint, melyet 2 hetes korban, majd minden hónapban kell adni 6 hónapos korig, havonta egyszer. A D-vitamin adását 2 hetes korban kell megkezdeni, napi egy cseppel.
Az első napok, hetek során a család úgy érezheti, hogy az újszülött gondozása egy végeláthatatlan folyamat: etetés, pelenkázás, fürdetés, vitaminok. Aztán a csecsemő rámosolyog szülőjére, kiadja az első édes hangokat, majd egyre tudatosabban hálál meg minden gondos tevékenységet önzetlen szeretetével. Kialakul napirendje, a szülő is megnyugszik, hiszen látja, hogy gondoskodásának köszönhetően gyermeke szépen fejlődik.
Kardos Robertina
területi és iskola védőnő, csoportvezető, oktató védőnő