Az anyatej fejése, tárolása
Sokat beszélünk arról, hogy a csecsemő számára az első 6 hónapban a legideálisabb táplálék az anyatej, és ennek legtermészetesebb módja a szoptatás.
Minden szoptató édesanya életében adódhatnak olyan helyzetek, amikor valamilyen ok miatt szükség van fejésre. Ennek az alábbi okai lehetnek:
- Gyűjteni kell az anyatejet a saját gyermek számára, melynek több oka lehet: beteg vagy koraszülött csecsemő; az anya nem lehet együtt a gyermekével; az anya visszamegy dolgozni; tárolni szeretné későbbi felhasználásra.
- Anyatej leadása más gyermek számára. Az anyatej gyűjtése és elosztása az Anyatejgyűjtő Állomások feladata. Amennyiben az édesanya átesik az előírt vizsgálatokon, tejadó anyává válhat, és a leadott anyatejért pénzbeli juttatásban részesül. Ennek részleteiről mindenki a védőnőjétől tájékozódhat.
- A szoptatás kezdetén, hogy meginduljon a tejelválasztás.
- Emlő túltelítődés, emlőgyulladás vagy tejcsatorna elzáródás kezelésére.
- A tejképződés fokozására szopási nehézség esetén.
- A tejet el kell távolítani gyógyszerszedés miatt.
A tejet több módszerrel is el tudjuk távolítani az emlőből. Akinek már van erre jól kidolgozott stratégája, az azt részesítse előnyben. Amennyiben most van rá először szükség, úgy az alábbiak szerint választhatjuk a számunkra megfelelőt.
A kézzel történő fejés higiénikus, nincs eszközigény, de fárasztó. A fejés előtti mellmasszírozás és meleg alkalmazás (pl. előzőleg radiátorra tett textilpelenka mellre helyezésével, vagy langyos vizes zuhanyozás) hatékonyabbá teszi a fejést. Az anya üljön le, hajoljon előre, támassza meg a mellét a kezével, hüvelykujját helyezze a bimbóudvaron a mellbimbó fölé, mutató- és középső ujját pedig a bimbó alá, attól kb. 2,5-3 cm-re. Közelítse a szembenálló ujjakat, a mellkasfal felé irányítsa a nyomást, és ritmikusan váltogassa az összenyomást-felengedést. Az ujjait mindig tegye arrébb, hogy a mellet körbejárva minden részéből el tudja távolítani a tejet.
Az eszközös fejés történhet kézi pumpás vagy elektromos készülékkel, mely esetében nagyobb a fertőzésveszély, költséges, nem mindig hatékony, de kevésbé fárasztó. A legkíméletesebb az olyan mellszívó, amelynek szívótölcsérébe szilikon betétet lehet helyezni, de a szilikon arra hajlamos egyéneknél allergiát válthat ki. Használat előtt az eszközöket mindig fertőtleníteni kell.
A fejés és anyatejtárolás alapszabályaitigyekezzünk minden esetben betartani, hogy fertőzéseket megelőzzük!
- Kézmosás mindig előzze meg a fejést.
- A tárolóedény és a mellszívó alkatrészek mosása forró, mosószeres vízben történjen (lehet mosogatógépben is), és használat előtt fertőtlenítsük.
- A lefejt anyatejet minél hamarabb tegyük hűtőszekrénybe, illetve fagyasztóba.
- Minél kisebb adagokban tároljuk a lefejt anyatejet. Etetéshez 60-120 ml, pótláshoz 30-60 ml szükséges.
- Egy napon gyűjtött anyatej (24 órán belül) összekeverhető, de csak lehűtött állapotban.
- Fagyasztott tejhez soha ne adjunk friss tejet.
- Tiszta, szorosan záródó edényben (üveg vagy kemény műanyag), vagy erre a célra gyártott tároló zacskóban tároljuk a tejet.
- A tárolóedényt ne töltsük színültig.
- Mindig írjuk fel a tárolóedényre a fejés időpontját.
- Ha felengedés után a tej összetevői szétválnak, akkor rázzuk jól össze.
- Etetés után a cumisüvegben vagy pohárban maradt tejet öntsük ki.
- Lejárati időn túl ne adjuk oda a gyermeknek a lefagyasztott anyatejet.
- Nem lehet visszafagyasztani a kiolvadt tejet.
A lefejt anyatejet többféle módon hasznosíthatjuk. Odaadhatjuk a csecsemőnek, ha nem elég az anyatej, ill. valamilyen ok miatt nem tud szopni. Ezenkívül hígíthatjuk vele a főzelékét, lefagyaszthatjuk, vagy az anyatejgyűjtő állomásnak adhatjuk.
A fagyasztott anyatej 3 hónapig tárolható -18 oC-on, olyan fagyasztóban, mely a hűtőszekrényen belül van, de van külön ajtaja. Mélyhűtő ládában vagy mélyhűtő szekrényben -20 oC-on 6 hónapig őrzi meg minőségét az anyatej. A tejet mindig a fagyasztó hátsó részén tároljuk, mert ott a legstabilabb a hőmérséklet. Hűtőszekrény hátsó részén, 4 oC-on tárolt anyatejet maximum 5 napig lehet felhasználni. Szobahőmérsékleten (max. 25 oC-on) 6-8 óráig, hűtőtáskában (4-15 oC-on, minél kevesebb nyitás esetén) 24 óráig marad felhasználható az anyatej.
Amennyiben lefagyasztottuk az anyatej, úgy a felengedés során az alábbi szabályokat kell betartanunk.
- Mindig a legrégebbit – de nem lejártat – használjuk fel előbb.
- A csecsemő hűvösen és melegen is fogyaszthatja.
- Lehetőleg hűtőben engedjük ki, de ha erre nincs idő, akkor tegyük a tárolóedényt meleg vízbe és időközönként rázzuk meg, vagy tartsuk meleg vízsugár alá (ilyenkor nagyon ügyeljünk arra, hogy a víz ne érje a tárolóedény száját).
- Vízfürdőben melegítsük fel.
- Mikrohullámú sütőben NE melegítsünk anyatejet, mert nem melegít egyenletesen, és a tápanyagok károsodását okozza.
- A felolvasztott tej 24 óráig tartható a hűtőszekrényben, és nem szabad újra lefagyasztani.
Az elfogyasztott anyatej mennyiségét a csecsemő szoptatások előtti és utáni mérésével tudjuk megállapítani. A két érték közötti különbség adja meg az elfogyasztott anyatej mennyiségét. Figyelnünk kell arra, hogy a gyermek ruházatban történő mérésekor a szoptatás előtti és utáni ruházata egyezzen meg. Amennyiben a nap folyamán minden szoptatáskor megmérjük az elfogyasztott anyatej mennyiségét, akkor az értékeket összeadva megkapjuk a napi mennyiséget. Abban az esetben, amikor a csecsemő kielégítően fejlődik, nem szükséges állandóan méregetni, mivel az egyes etetésekkor elfogyasztott anyatej mennyisége nagyon változó, és megijedhetünk, ha azt látjuk, hogy egyik etetés alkalmával kevesebbet evett gyermekünk, mint szokott.
Az anyatej a kereslet-kínálat elvén termelődik, ideális esetben mindig annyi termelődik, amennyire gyermekünknek szüksége van. Amennyiben mégis több anyatej termelődik, akkor a többletet fejjük le. Ha tudjuk, akkor tároljuk, hogy a későbbiekben fel tudjuk használni, vagy adjuk le Anyatejgyűjtő állomáson, segítve ezzel más családoknak, csecsemőknek.
Dr. Tobak Orsolya
okleveles védőnő