Otthon

Az inzulinrezisztencia

2015.07.16.

Mit is takar ez a manapság gyakran elhangzó kifejezés? Az inzulin egy hormon, melyet a hasnyálmirigy termel. Képletesen: „ő” a kulcs a zárhoz, hogy kinyíljon a csapóajtó, melyen keresztül a vérpályákban keringő cukor bemasírozhat a sejtekhez. Ez az elváltozás vezethet a 2-es típusú cukorbetegséghez, amely ma már egyre gyakrabban érinti a 18 év alattiakat is.

Tovább >>

A gerincferdülésről

2015.07.16.

Iskolai szűrővizsgálatok során gyakran elhangzik: „ A gyermeknek gerincferdülése van.” Sok szülő ennek hallatán a legrosszabbra gondol, de fontos tudni, hogy az esetek többségében kezelhető elváltozásról beszélünk. De mi is az a gerincferdülés, és mik a terápiás lehetőségek? Alábbi cikkünkben próbáljuk áttekinteni a legfontosabbakat, amit erről a betegségről tudni kell.

Tovább >>

Szalmonella és társai

2015.07.16.
p> Míg a hűvös évszakok a légúti
betegségeknek kedveznek, a nyári melegben inkább a hasmenéses-hányós
fertőzésektől tartanak a kisgyermekes szülők. Különösen a Salmonellától félünk,
hiszen a csoportos megbetegedésekről szóló médiaküszöböt elérő hírek gyakran
szólnak kórházi kezelésről. Mikor kell orvoshoz fordulni, és mit tehetünk, hogy
elkerüljük az ilyen típusú fertőzéseket?/p>
Tovább >>

Mire érdemes odafigyelni a gyermekkori hasmenés és Szalmonella-fertőzés esetén?

2015.07.16.

Mit érdemes tudni a hasmenésekről általában? A gyermekkori hasmenések jelentős részét vírusos fertőzések okozzák. A gyakran hányással kezdődő betegségeket 1-2 nap elteltével követi a hasmenés, amely általában egy héten belül szűnik. A legtöbb esetben

szájon át végzett folyadékpótlással, vagy ún. rehidráló oldat alkalmazásával kisded- és gyermekkorban is otthon kezelhető betegségről van szó. A kezdeti időszakban érdemes odafigyelni arra, hogy a gyermeknek van –e rendszeresen vizelete, a hányás után kicsit várva kanalanként, kortyonként érdemes az elvesztett folyadékot pótolni, amely általában 50-100 ml, székletenként is hasonló mennyiség pótlása szükséges.

A pótlás formája lehet a már említett rehidráló oldat, vagy – ha azt a gyermek nem fogadja el – bármilyen, lehetőleg cukortartalmú folyadék. A mennyiség szempontjából irányadó, hogy egy 10 kg-os gyermek napi folyadékigénye 1 liter, egy 20 kg-os gyermek napi folyadékigénye 1,5 liter, ebbe leves, joghurt, kakaó stb. is beleszámolható, ezen felül székletenként, vagy hányásonként a fenti mennyiség beadása szükséges.


Tovább >>

A gyermekek védelme az ultraibolya sugárzástól

2015.07.16.

A gyermekek dinamikusan növekszenek, ezért fogékonyabbak a környezeti veszélyekre, mint a felnőttek. Sok életműködés, mint pl. az immunrendszeré, nem teljesen kifejlődött születéskor, és a nem biztonságos környezet gátolhatja a normális fejlődésüket. A legtöbb környezeti veszély azonban megelőzhető. Az gyermekek egészségének megőrzésére a leghatékonyabb út az, ha csökkentjük kitettségüket a lehetséges ártalmaknak.

Tovább >>

A gyermek és a kutya

2015.07.16.

A kutyát tartó és gyermeket tervező vagy nevelő pároknál felmerülhet a kérdés, hogy hogyan hat a gyermekre akár fizikailag, akár lelkileg a kutya jelenléte? Elkaphat bármilyen fertőzést vagy betegséget a kutyától a gyermek? Igaz, hogy a kutya terápiás hatással lehet a környezetére? A kutya emberre gyakorolt hatásai, valamint kutyatartással kapcsolatos tanácsok szülőknek.


Tovább >>
Gondozás